Analiză

România înființează la fel de multe firme ca anul trecut. Tot mai puține sunt SRL-uri

Presa a raportat 94.078 de firme înmatriculate în primele opt luni din 2026, minus 2% față de 2025, un an aparent plat. Sub cifră, structura s-a schimbat complet: SRL-urile au scăzut cu un sfert față de media ultimilor patru ani, PFA-urile aproape s-au dublat, iar concentrarea pe București-Ilfov a ajuns la 30,5%. Analiză pe 94.212 de înmatriculări, validată contra cifrei oficiale ONRC.

Echipa Contera
Echipa Contera
Editorial
9 min citirePublicat 20 septembrie 2026

Pe scurt

  • Presa a scris 94.078 de firme înmatriculate în opt luni din 2026, minus 2% față de 2025. Baza noastră arată 94.212, diferență de 0,1%
  • Sub cifra plată: SRL-urile au scăzut de la 65.063 în 2024 la 51.883 în 2026, minus 20% într-un singur an
  • PFA-urile au urcat de la 18.649 în 2024 la 38.087 în 2026, aproape dublu
  • Pondere SRL în total înmatriculări: de la 74,7% în 2024 la 55,1% în 2026. Pondere PFA: de la 21,4% la 40,4%

Ce a scris presa, și ce arată cifrele complete

În septembrie, câteva publicații au scris că România a înmatriculat 94.078 de firme în primele opt luni din 2026, minus 2% față de anul trecut. Cifra e corectă. Baza noastră de date, o replică a Registrului Comerțului actualizată din import-urile ONRC, arată 94.212 pentru aceeași fereastră, diferență de 0,1%.

Un an aproape plat, la prima vedere. Fereastra ianuarie-august 2026 stă la -2,5% față de aceeași perioadă din 2025 (96.581) și la +8,1% față de 2024 (87.128), un an cu o cădere puternică. Față de media ultimilor patru ani (2022-2025), scăderea e -5,5%.

94.212
Înmatriculări ian-aug 2026
ONRC: 94.078, diferență 0,1%
-2,5%
Față de 2025
96.581 în aceeași fereastră
-5,5%
Față de media 2022-2025
99.716,5 medie pe 4 ani

Sub total: SRL-urile scad cu un sfert, PFA-urile se dublează

Titlul de an plat ascunde o schimbare de structură. Din cele 94.212 de înmatriculări din 2026, doar 51.883 sunt SRL-uri, 55,1% din total. Acum doi ani, în 2024, SRL-urile erau 65.063, adică 74,7%.

În aceeași fereastră, PFA-urile au urcat de la 18.649 în 2024 (21,4%) la 38.087 în 2026 (40,4%). Aproape s-au dublat.

În cifre absolute: SRL-urile scad cu 20% față de 2025 și cu 20,3% față de 2024. PFA-urile cresc cu 35% față de 2025 și se dublează față de 2024, +104%.

51.883
SRL în 2026
55,1% din total, față de 74,7% în 2024
38.087
PFA în 2026
40,4% din total, față de 21,4% în 2024
-26,7%
SRL față de media 2022-2025
media 2022-2025: 70.768
+60,4%
PFA față de media 2022-2025
23.743,8 medie pe 4 ani
România înființează la fel de multe entități ca anul trecut. Tot mai puține sunt societăți.
din 94.212 de înmatriculări ianuarie-august 2026
Mixul SRL vs PFA, ianuarie-august
20242026
SRL65.063 (74,7%)51.883 (55,1%)
PFA18.649 (21,4%)38.087 (40,4%)
Total înmatriculări87.12894.212

Harta pe județe, față de media ultimilor patru ani

Comparat doar cu 2025, un județ ca Alba arată -26,0%. Comparat cu 2024, același județ arată +9,8%. Luate separat, ambele cifre induc în eroare. Reperul bun e media ultimilor patru ani (2022-2025), care netezește căderea din 2024 și revenirea din 2025: pe acest calcul, Alba e -18,3%.

Cele mai mari trei scăderi față de medie: Teleorman (-21,2%), Bistrița-Năsăud (-20,7%) și Hunedoara (-20,7%, la câteva zecimi distanță de Bistrița-Năsăud). Cele mai mari trei creșteri: București (+6,3%), Brăila (+5,5%) și Galați (+4,6%). Harta de mai jos arată toate cele 42 de județe, verde pentru creștere și roșu pentru scădere; treci cursorul peste un județ pentru numărul exact.

Sub media 2022-2025
< -15%
-15 / -8%
-8 / -1%
-1 / +1%
+1 / +8%
+8 / +15%
> +15%
Peste medie

Date proprii, din Registrul Comerțului, fereastra ianuarie-august a fiecărui an. Descarcă tabelul complet (CSV).

București și Ilfov, mai concentrat ca oricând

Al doilea unghi din date: unde se înmatriculează firmele. Ponderea București + Ilfov în total înmatriculări a urcat de la 16,9% în 2019 la 30,5% în 2026, aproape dublu în șapte ani.

Traiectoria n-a fost liniară: un vârf de 30,7% în 2024, o scădere ușoară în 2025 la 28,5%, revenire acum. Tendința pe termen lung rămâne fermă.

16,9%
Pondere București + Ilfov, 2019
16.871 din 99.672 la nivel național
30,5%
Pondere București + Ilfov, 2026
28.719 din 94.212

Codul CAEN cu cele mai multe firme noi

Cel mai frecvent cod CAEN la înmatriculare, ianuarie-august 2026, e 4933, transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă: 10.176 de firme, +20,6% față de 2025 (8.438). Urmează 4100, lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale, cu 6.460, -12,5% față de 2025 (7.380).

Codul 6210, activități de realizare a software-ului la comandă, a crescut cu 29,0%, de la 2.225 la 2.871. Cifrele sunt pe cod literal, nu grupate prin echivalență între revizia 2 și revizia 3 a nomenclatorului CAEN; pentru înmatriculări recente, marea majoritate a codurilor folosite sunt deja Rev.3.

10.176
Cod CAEN 4933
transport pasageri cu șofer, la comandă, +20,6% față de 2025
6.460
Cod CAEN 4100
construcții clădiri, -12,5% față de 2025
2.871
Cod CAEN 6210
software la comandă, +29,0% față de 2025

Ce nu arată aceste cifre

Patru lucruri pe care cifrele de mai sus nu le acoperă. Le scriem aici ca să le poți verifica singur.

  • Fereastra e ianuarie-august, în fiecare an din 2019 până în 2026. Septembrie 2026 are doar 309 înregistrări în ultimul import ONRC (15 septembrie 2026), incomplet; de-asta am oprit toți anii la 31 august, ca să rămână comparabili.
  • Nu avem dată de radiere. Baza nu ține un istoric al stării unei firme, doar o fotografie la data colectării. Din cohorta 2026, 98,0% din firme sunt active azi (92.328 din 94.212), dar asta e o măsurătoare la câteva luni distanță, nu o curbă de supraviețuire.
  • Posibilă contaminare cu transferuri între județe. Când o firmă se mută dintr-un județ în altul, ONRC nu actualizează rândul vechi: îl închide și creează unul nou, cu dată de înmatriculare nouă, în județul destinație. Afectează istoric circa 95.000 CUI din 3,96 milioane (2,4%), dar n-am cuantificat câte cad exact în ferestrele comparate aici, mai ales pentru București, destinație tipică de relocare.
  • 94.212 de «firme» amestecă forme juridice foarte diferite. 55,1% sunt SRL, 40,4% PFA, restul II, IF, CA, SA. Un PFA nu are capital social sau angajați în sensul unui SRL.

Validarea: ne-am comparat cu cifra oficială ONRC

Descoperirea SRL vs PFA schimbă interpretarea titlului, așa că am validat clasificarea contra cifrei oficiale, nu doar contra propriei baze. ONRC, citat de presă, a raportat 51.873 de SRL-uri înmatriculate ianuarie-august 2026. Baza noastră dă 51.883. Diferența e de 10 firme, 0,02%.

Totalul se potrivise deja, 94.212 față de 94.078 al ONRC, 0,1%. Și numărătorul, și numitorul corespund metodologiei oficiale.

51.873
SRL, cifra ONRC
citată de presă, ian-aug 2026
51.883
SRL, baza Contera
diferență 10 firme, 0,02%

Cum am numărat: metodologia

Cifrele sunt din baza de date Contera, care acoperă firmele din Registrul Comerțului, și au fost colectate pe 20 septembrie 2026. Fereastra comparabilă e 1 ianuarie - 31 august, în fiecare an din 2019 până în 2026.

«În funcțiune» descrie starea firmei în ziua colectării. O firmă înființată în 2021 și închisă între timp intră la înmatriculările din 2021 și lipsește din cifra celor active. Numărătoarea acoperă toate cele 42 de județe, iar activitatea fiecărei firme e cea declarată la înmatriculare.

Descarcă tabelul complet, pe toate cele 42 de județe și opt ani (CSV)

Întrebări frecvente

Câte firme s-au înmatriculat în România în primele opt luni din 2026?+

94.212, conform bazei noastre de date, o replică a Registrului Comerțului actualizată din import-urile ONRC, foarte aproape de cifra oficială citată de presă, 94.078 (diferență 0,1%). E o scădere de 2,5% față de aceeași perioadă din 2025.

De ce au scăzut SRL-urile și au crescut PFA-urile în 2026?+

Datele din Registrul Comerțului arată ce s-a întâmplat: SRL-urile au scăzut de la 65.063 în 2024 la 51.883 în 2026 (55,1% din total, față de 74,7%), iar PFA-urile au urcat de la 18.649 la 38.087 (40,4%, față de 21,4%). Nu arată de ce. Coincid temporal cu OUG 156/2024 (plafon micro redus la 100.000 euro) și Legea 141/2025 (impozit pe dividende la 16%), dar legătura cauzală n-a fost testată aici.

Care județ a avut cea mai mare scădere la înmatriculări în 2026?+

Față de media ultimilor patru ani (2022-2025), cele mai mari scăderi sunt în Teleorman (-21,2%), Bistrița-Năsăud (-20,7%) și Hunedoara (-20,7%). Comparat doar cu 2025, ordinea e diferită; media pe patru ani netezește căderea din 2024 și revenirea din 2025.

Ce înseamnă concentrarea pe București și Ilfov?+

București și Ilfov au strâns 30,5% din toate înmatriculările din 2026, față de 16,9% în 2019, aproape dublu în șapte ani. Restul țării înmatriculează, proporțional, tot mai puține firme noi.

Concluzie

94.212 de înmatriculări în opt luni din 2026 arată ca un an plat față de 2025, minus 2,5%. Structura s-a mutat mult: SRL-urile au scăzut cu un sfert față de media ultimilor patru ani, PFA-urile aproape s-au dublat, iar București și Ilfov au ajuns să strângă aproape o treime din toate înmatriculările țării. Două acte fiscale intrate în vigoare chiar la 1 ianuarie 2026, OUG 156/2024 și Legea 141/2025, coincid cu momentul schimbării. Dacă asta explică mutarea, datele din Registrul Comerțului nu au cum să ne spună. Ce arată ele clar: numărul total de firme noi, citit singur, duce în eroare.

Echipa Contera
Echipa Contera
Editorial

Articole scrise de echipa din spatele platformei Contera. Fiecare afirmație e verificată pe surse oficiale: ANAF, ONRC, Ministerul Finanțelor.

Radiografia firmei

Verifică orice firmă din România, instant

Statut ANAF, TVA, bilanțuri pe 10 ani, scoring risc, totul în 10 secunde. Începe gratuit.

3,99M
firme
7,8M
bilanțuri
6
surse
Verifică o firmăfără cont

Stare ANAF, bilanțuri pe 10 ani, scor de risc.